У Нацпарку на Одещині випустили птахів з патріотичними кільцями
Вони народились під час війни у 2024 році. Скоріш за все, це відбулося на окупованій території Херсонської області у Чорноморському біосферному заповіднику – єдиному місці, де гніздяться рожеві пелікани в Україні. Про пару птахів, які тепер живуть у Нацпарку «Тузлівські лимани», розповів співробітник установи, еколог Іван Русєв, передає видання «Південь сьогодні».
Після гніздування пелікани полетіли на зимівлю не на Південь, а на Північ.
«Звісно їм було важко, у кожного свій маршрут і своя доля. Одного знайшли у Вінницький області у Крижопільському районі 14.10.24, другого у Дніпропетровській області 03.11.24. Вони були дуже слабкі. Повезли їх волонтери різними шляхами до унікального місця спасіння птахів – садиби Нюшанік.
Важкий шлях лікування, відновлення їх стану, завдяки благодійникам і організаторській роботі Ірини Снопко дав надію на успіх реабілітації рідкісних птахів. Нещодавно Ірина вирішила що їх потрібно випустити у Національному природному парку «Тузлівські лимани». Їхали пелікани з Київської області, майже 700 кілометрів», – поділився цікавою історією врятованих птахів еколог.

В Нацпарку в цей час їх вже чекали і встигли облаштувати для них тимчасовий приют. А далі було кільцювання – таке ж саме нестандартне, як і їхній попередній маршрут.
«Директор Українського Центру кільцювання птахів Анатолій Полуда домовився з колегами з Румунського Центру кільцювання птахів через друга Еміля Тодорова, і вони надали жовті пластмасові кільця і металеві. Паралельно, ще до того як ми дізналися, що румуни можуть нам надати кільця, щира подруга нашого нацпарку і засновниця Peli can live Яна Боброва, яка дуже любить допомагати пеліканам, оперативно замовила сині кільця у Польщі. І, завдяки допомозі Ірини Медведевої, вони одночасно з румунськими прийшли Новою поштою до офісу нацпарку. Тому вийшло не по стандарту кільцювання, але дуже патриотично з синьожовтими кольорами», – розповів Іван Русєв.
Смачна їжа з Тузлівських лиманів підбадьорила птахів. Декілька днів їх тримали на невеличкому карантині, а на початку квітня разом зі школярами Лиманської школи пеліканів випустили на лимані Джантшейській, де вже мешкали їхня «дикі» родичі.

«Перший їх політ був просто неймовірний. Вони раділи махаючи крилами, потім піднялись з води і полетіли. Поруч вже була зграя дорослих пеліканів. Згодом вони об’єднались.
Ми випускали на волю пеліканів у 40 день як не стало чудового митця Тараса Шевченко з української Бесарабії, який робив монумент пелікана в нашому нацпарку
Вічна і світла йому пам’ять», – написав Іван Русєв.
Вчений також подякував всім причетним до спасіння диких птахів добрим людям та всім, хто допомагає боронити нашу країну від «рашистського ворога».

Підготувала Діана ГЕРГІНОВА