Чому умови рф щодо припинення вогню у Чорному морі – вкрай невигідні Україні

Чому умови рф щодо припинення вогню у Чорному морі – вкрай невигідні Україні

Навіть після згоди України на припинення вогню, формальної домовленості з цього приводу так і не досягли. І невідомо чи взагалі така можливість існує через умови кремля, які стали передумовою для реалізації угоди про тимчасове перемир’я в Чорному морі. І хоч у Вашингтоні готові розглянути російські вимоги, для України вони вкрай невигідні. Про це пише ZN.UA з посиланням на статтю оглядача відділу міжнародної політики Володимира Кравченка, передає видання «Південь сьогодні».

Зокрема, серед вимог рф:

  • скасування санкцій проти російського «россельхозбанка» та підключення його до системи SWIFT;
  • зняття санкцій із компаній-виробників і експортерів продовольства та добрив, а також скасування обмежень на роботу страхових компаній із вантажами продовольства й добрив;
  • скасування заборони на відвідування портів, обмежень на сервіс суден у портах і санкцій, накладених на кораблі під російським прапором;
  • зняття санкцій на постачання до росії сільськогосподарської техніки, а також інших товарів, що використовуються у виробництві продовольства й добрив.

Тобто москва через припинення вогню у Чорному морі хоче зруйнувати систему санкцій Заходу проти росії, запроваджену у відповідь на повномасштабне вторгнення в Україну. Однак, наголошує Кравченко, російські умови для України вкрай невигідні, і ризики не обмежуються лише перспективою послаблення санкцій проти країни-терористки.

«Навіть без зняття санкцій із «россельхозбанка», по-перше, є ризики, що росіяни прагнутимуть нав’язувати невигідні нам параметри перемир’я в Чорному морі, зокрема, стосовно нової «зернової угоди». Наприклад, домагаючись права інспектувати кораблі, що йдуть до українських портів», – пише Кравченко.

Крім того, якщо зняти обмеження на постачання до рф товарів, які використовуються у виробництві продовольства й добрив, то частина хімічних речовин може піти не лише на виробництво фосфорного борошна чи калійної селітри, а й на виготовлення запалювальних снарядів і пороху.

Також є побоювання, що москва не дотримуватиметься режиму припинення вогню в Чорному морі, а як і зараз обстрілюватиме портову інфраструктуру й цивільні судна. Також Кравченко звертає увагу, що у разі тривалого припинення вогню у Чорному морі Туреччина може відкрити для російських кораблів Босфор та Дарданелли, звідки ті зможуть заходити в акваторію Чорного моря.

«В такий спосіб росія може істотно посилити військову міць чорноморського флоту, збільшивши кількість «ракетних залпів», – пояснив автор. 

Існує також небезпека того, що москва може повернути свої кораблі на бази в окупованому Криму. В розмові із ZN.UA колишній заступник начальника штабу ВМС України Андрій Риженко зазначив:

«Повернення чф до Севастополя матиме для росії радше символічне значення, ніж військове. Кораблі, що базуються в новоросійську, і далі виходять у море й запускають «Калібри» по наших містах». 

Ще однією з небезпек є те, що росіяни можуть скористатися режимом припинення вогню, аби наблизитися до морських ліній комунікації та мінувати підступи до української портової інфраструктури й «зернового коридору». Крім того, тоді ворог зможе загрожувати з близької відстані Одесі та іншим містам.

У також ZN.UA нагадують, що під час технічних переговорів у Саудівській Аравії 24 березня за посередництва США Україна та рф домовилися про 30-денне припинення вогню в енергетичному секторі та Чорному морі. Останнє передбачає заборону ударів по портовій інфраструктурі Одеси. І хоча Президент України Володимир Зеленський заявив наступного дня, що угода запрацює «сьогодні», росіяни почали маніпулювати, мовляв, це станеться, лише коли знімуть санкції з «россельхозбанка» та тамтешніх виробників продовольства й добрив. Тим часом президент США Дональд Трамп попередив, що Штати насправді розглядають «п’ять-шість» вимог кремля для досягнення морського режиму тиші.

Підготувала Амєлія МИЙНОВА

Джерело: «Південь сьогодні».



Загрузка...