Де на Одещині ще залишаються пам’ятники, які треба прибрати в рамках декомунізації та деколонізації
Громадська організація «Деколонізація. Україна» оновила список ТОП-100 об’єктів, які треба демонтувати в процесі декомунізації/деколонізації в Україні. Про це журналісти видання «Південь сьогодні» дізналися з публікації в Фейсбук.
Ми зробили вибірку об’єктів, розташованих на Одещині. Більшість з них знаходяться в самій Одесі, проте є кілька, які досі стоять в центрах громад півдня області.
Отже перелік пам’яток, на які треба звернути увагу місцевій владі:
- Погруддя Пушкіну в Одесі на Приморському бульварі
- Пам’ятник Воронцову в Одесі
- Пам’ятник Олександру ІІ в Одесі
- Пам’ятник Пушкіну біля однойменного музею в Одесі
- Пам’ятник Висоцькому в Одесі
- Пам’ятник Льву Толстому в Одесі
- Пам’ятник Пушкіну в Татарбунарах
- Пам’ятник Інзову в Болграді
- Погруддя Малиновському в Одесі
- Пам’ятник Зої Космодем’янській у селищі Бессарабське
- Пам’ятник Малиновському в Одесі.
Зазначимо, що, щодо частини цих пам’яток депутати Одеської міської ради погодилися виділити кошти на проєктування, демонтаж, вилучення або перенесення. Відповідні зміни у бюджет міста на 2024 рік депутати внесли під час сесії 4 грудня.
Нагадаємо, що історія зі знесенням зокрема пам’ятників Пушкіну та Бабелю здобула резонансу: цієї осені в Одесі відбувалися малочислені мітинги проти процесу демонтажу, а згодом протестувальники написали лист-звернення до ЮНЕСКО. Окрім того, проти таких заходів у серпні поточного року висловлювався і сам мер Одеси Геннадій Труханов, який назвав це «обнуленням міста» та «відмовою від усього того, що зробило Одесу світовим брендом». Він зазначав, що такої ж думки дотримується і міськрада. Тоді ж на це відреагував голова Одеської ОВА Олег Кіпер, який назвав процес декомунізації та деколонізації «історичним шансом відірватися від імперських наративів та бути сучасним культурно незалежним українським містом, а не жити минулим». Детальніше про суперечні думки начальника обладміністрації та міського голови тут і тут, про мітинги проти демонтажу та лист до ЮНЕСКО – тут і тут.
Також нагадаємо про те, що в Самарській області сьогодні мають знести пам’ятник Хану Котрагу. Докладніше про це читайте за посиланням.
Підготувала Діана ГЕРГІНОВА