Як психологи поліції Одещини відновлюють ментальне здоров’я поранених правоохоронців
Минулого року Управлінням психологічного забезпечення Міністерства внутрішніх справ України був презентований проєкт «Mental tutor», що передбачає створення окремої категорії наставників та психологічний супровід працівників системи МВС, які мають бойовий досвід та зазнали поранень, а також членів їхніх сімей. У Головному управлінні Національної поліції в Одеській області відбір та підготовку наставників пройшли майор поліції Віталіна Рудковська та майор поліції Юлія Бурдейна-Волинець, які мають великий досвід роботи в психологічній службі. Про методики реабілітації постраждалих внаслідок бойових дій детальніше розповіли у пресслужбі ГУНП в Одеській області, передає інформаційна агенція «Південь сьогодні».
Серед різних методик психологині зокрема використовують такі, як мindfulness, вrainspotting, тілесно-орієнтовану, музичну, іпо-, каніс-, арттерапію. Зауважують, що інформація про це буде корисною для усіх.
Отже, отримавши інформацію від колег з відділу організації соціальної роботи про постраждалих поліцейських, розпочинається знайомство психологів з підопічними. На початковому етапі психологині відвідують їх у лікарні, встановлюють комунікативну взаємодію та підтримують спілкування. А подальші методи реабілітації підбираються індивідуально, залежно від потреб та вподобань пацієнтів.
Один із методів – це міофасціальний реліз – розслаблюючий вплив на м’язи, фасції (сполучні тканини) та сухожилля. Його використовують для лікування міофасціального больового синдрому. Психологині пояснюють, що різні психоемоційні стани, які переживає людина, залишаються в її тілі у вигляді м’язових зажимів, що впливають на функціональність організму. І науково підтверджено: розслаблення фастів і м’язів сприяє зниженню зайвої напруги нервової системи.
Іпотерапія або верхова їзда на конях – це ще один зі шляхів реабілітації поранених. Психологині зауважують, що людина на коні відчуває опору та спокій. Крім того, під час таких занять стимулюється розвиток опорно-рухового апарату, покращується координація та фізичний розвиток загалом, тренується витривалість.
Ефективність іпотерапії відчув на собі один із поліцейських, який пройшов тренування з конем на кличку Гоша. Правоохоронець зауважив, що зарядився від тварини позитивною енергетикою і залишився приємно вражений терапією.
Психологині пояснюють, що тварини мають здатність змінювати настрій людей та відволікати від негативних думок. Відтак вони залучають поліцейських до ще однієї методики, схожої на іпотерапію, яка називається каністерапія – лікування із залученням собак. Цей метод реабілітації активно використовується у роботі з пораненими військовими у західних країнах і вже набирає обертів в Україні.
«Спілкування і тактильний контакт з собакою сприяють швидшому відновленню після важких травм, допомагають долати депресивні розлади та негативні впливи стресових чинників. Крім того, навчають довіряти тварині, а через це й оточенню», – каже психологиня Юлія Бурдейна-Волинець.
Ще однією дієвою практикою в них є мindfulness. Йдеться про самоусвідомлення та зосередження уваги на своїх відчуттях, емоціях та досвіді. Суть практики в тому, щоб зосередити свою увагу на чомусь одному, що відбувається тут і зараз, робити дію усвідомлено, замість того, щоб думати про тисячі речей одночасно. І в цьому поліцейським допомагають фахівці.
Усім відомою є також музична терапія. Її психологи використовують у групових заняттях.
«Спеціально підібрані музичні твори, які сприятливо впливають на самопочуття, дають можливість розслабитися та відволіктися від думок. Не всі твори можуть використовуватися в терапії. Їх ми підбираємо ретельно за звуковисотними характеристиками та темпоритмами», – пояснює психологиня Віталіна Рудковська.
Також психологині використовують у роботі зовсім новий психотерапевтичний підхід – вrainspotting, який заснований на припущені, що поле зору можна використовувати для пошуку положень очей, пов’язаних із внутрішніми нервовими та емоційними переживаннями. Цей психотерапевтичний підхід спрямований на повну, всебічну розрядку активації в мозку і тілі.
Ефективним методом боротьби з пригніченим станом та депресією є арттерапія або лікування мистецтвом. В арттерапії психологині використовують готові мандали, які психоаналітик Карл Юнг вважав представленням єства людини, а їх малювання – перенесенням у простір для зустрічі зі своїм єством.
«Коли людина долучається до процесу розмальовки, вона природним чином розслабляється і позбувається зайвого внутрішнього напруження», – каже Віталіна Рудковська.
Також в Головному управлінні поліції функціонує кімната психологічного розвантаження, де кожен поліцейський може поговорити про проблеми, які його турбують, отримати кваліфіковану психологічну допомогу, зняти напруження та емоційно перезавантажитись.
«Підтримка поліцейських у період реабілітації є дуже важливою. І ми готові надати допомогу кожному, чий стан психічного добробуту похитнувся. Головне – не бути байдужим до свого ментального здоров’я, адже воно є невід’ємною частиною загального фізичного стану. Дослухайтесь до себе, а ми допоможемо впоратися з будь-яким стресовим чинником», – підсумували психологи поліції Одещини.
Підготувала Амєлія МИЙНОВА
Фото – ГУ Нацполіції в Одеській області