У Бессарабії розцвіла червонокнижна рослина, яка зростає переважно тільки на Одещині
8 октября в 15:10
Жовтень – місяць, коли природа готується до зимового сну, але в Бессарабії осінь дарує несподіваний вибух кольорів завдяки рідкісній рослині – пізньоцвіту Фоміна (Colchicum fominii). Ця квітка прикрашає степи Одеської області та сусідніх країн, зокрема Молдови та Румунії, де її можна зустріти лише в декількох місцях. Про це, посилаючись на НПП «Тузлівські лимани», повідомляє «Бессарабія INFORM».
Пізньоцвіт Фоміна – рідкісний ендемік, занесений до Червоної книги України. На відміну від звичних весняних квітів, цей невеликий, але яскравий представник флори розцвітає саме восени.
Цікаво, що пізньоцвіт Фоміна має дуже обмежену територію поширення. В Україні він зростає лише в Одеській області ─ 12 місць зростання, що становить більшу частину світової популяції цього виду. Відомо лише два місця зростання пізньоцвіту Фоміна у Румунії, чотири – в Молдові. Його найближчий родич – пізньоцвіт піщаний (Colchicum arenarium) – також зустрічається в Угорщині та навколишніх країнах, що іноді призводить до плутанини між цими видами через їхню подібність.
«Пізньоцвіт Фоміна, на жаль, не зростає на територіях існуючих об’єктів природно-заповідного фонду, тому для гарантованого подальшого існування цієї чудової рослини на наших теренах потрібно створити кілька заказників місцевого значення. Причому не відкладаючи в довгий ящик, адже епідемія розорювання останніх клаптиків степової цілини наразі в розпалі, і ризик втрати цього раритетного виду дуже високий. Також зменшення площі степів, які використовуються як пасовища, призводить до посилення випасу і до перевипасу тих ділянок, які ще залишилися, що викликає ерозію схилів і додатково зменшує площу придатних для зростання виду місць. Така собі ланцюгова реакція», ─ йдеться у повідомленні нацпарку.
На міжнародному рівні пізньоцвіт піщаний, до якого зараховують і пізньоцвіт Фоміна, внесений до Європейського червоного списку та Бернської конвенції. Як зазначили в НПП, після вступу України до Європейського Союзу наша країна буде зобов’язана вжити заходів для захисту цієї рослини, зокрема створення територій особливої охорони. Проте виникає питання, чи встигнуть до того часу зберегти цю унікальну перлину Бессарабії.
Загрузка...