На Одещині росте квітка, яка передбачає дощ
Мабуть, більшість з вас хоча б раз бачили цю звичайну придорожню польову небесно-блакитну квіточку, яка насправді є цикорієм, а також має народну назву «петрів батіг». З його кореня виготовляють відомий напій, так звану цикорієву каву, а ще рослина передбачає опади, про що поділилися співробітники нацпарку «Тузлівські лимани».
Народну назву «петрів батіг» рослина отримала тому, що якщо нею помахати, можна почути нібито свист батога. А ще існує давня легенда, що цією рослиною святий Петро підганяв овець, коли їх випасав.
Рослина має міцний стрижневий корінь, що глибоко проникає в ґрунт. Квітне цей блакитний символ літа приблизно до жовтня, причому кожна його квітка розпускається лише на один день. Кошики його квітів розкриваються о п’ятій ранку, а о десятій уже закриваються.
Дощу вони не люблять, тому при такій погоді взагалі не розкриваються. А отже, слугують своєрідним барометром. Цикорій «засинає» після полудня, а якщо його квіти закриті зранку – дощ неминучий.
Дикі тварини охоче їдять цикорій, зустрічаючи його в лісах і обабіч доріг. Напевно, інтуїтивно відчуваючи, яке це джерело вітамінів і мінералів. У ньому містяться цинк, магній, марганець, кальцій, вітаміни А, В6, С, Е, К тощо. Окрім того, цикорій — чудовий медонос і гарний замінник кави, який широко застосовують у кондитерській і спирто-горілчаній промисловості.
Рослина в Україні поширена повсюдно, за винятком гірських ділянок. А найкращим середовищем існування стають луки, узбіччя доріг, пасовища.
Підготувала Амєлія МИЙНОВА