Хвиля смертей топ-чиновників РФ: розпад системи не приховати

Хвиля смертей топ-чиновників РФ: розпад системи не приховати

Росія, схоже, таки розвивається по колу. Після нападу на Україну всередині самої РФ - абсолютно сталінські репресії: це хвиля арештів чиновників, "вихід з вікон" менеджерів держкомпаній, самогубство міністрів.

Що накоїв костюм без міністра

У понеділок, 7 липня 2025 року, президент Росії Путін своїм указом звільнив з посади міністра транспорту РФ Романа Старовойта. Формулювання про причини звільнення чиновника у документі не було.

При цьому майбутній ексміністр начебто напередодні провів селекторну нараду з приводу транспортного колапсу у російських аеропортах, спричиненого масованою атакою українських дронів.

Але чутки про його загибель почали просочуватися у ЗМІ ще з суботи, 5 липня, тож Путін міг усунути Старовойта з посади, коли той вже був мертвим.

Як повідомив Слідчий комітет Росії, тіло 53-річного міністра з вогнепальним пораненням виявили у понеділок у його власному автомобілі в Одинцовському міському окрузі. За попередньою версією СК РФ, Старовойт скоїв самогубство.

"Слідчі органи ДСУ СК Росії по Московській області працюють на місці, встановлюються обставини події. Основна версія - самогубство", - сказано у заяві відомства.

Старовойт обіймав посаду міністра трохи більше року, з травня 2024-го, нагадує сайт ВВС. А до цього він понад п'ять років був губернатором Курської області, де його змінив Олексій Смирнов, проти котрого потім порушили кримінальну справу про розкрадання під час будівництва у прикордонні "зубів дракона" - укріплень, що їх зводили ще за Старовойта.

Нагадаємо, кар'єра загиблого чиновника була тісно пов'язана з людьми з ближнього кола Путіна, братами Ротенбергами і, ймовірно, із розкраданнями при будівництві різних об'єктів.

Цікавим є коментар "придворного політолога" Кремля Сергія Маркова з цього приводу, котрий одним з перших постів припустив, що "за допомогою версії самогубства намагаються приховати реальне його вбивство ті, хто його усунули - тобто ті, на кого він міг дати свідчення після арешту".

Це - чудова ілюстрація того, як зараз виглядає вертикаль російської влади, - пише журналіст Тетяна Фельгенгауер у колонці для DW. За її словами, Путін побудував таку систему призначень і руху всередині своєї бюрократії, що ніби ніхто ні в чому не винен прямо, але покарання може спіткати будь-кого і з найнесподіванішого приводу.

"Що є справжньою причиною невдоволення Владіміра Путіна - загадка. Але система дає дедалі більше збоїв. Призначені за принципом лояльності та близькості до тих чи інших кланів, а не за принципом професіоналізму, управлінці продовжують красти, розуміючи, що жодні журналістські розслідування не зможуть похитнути їхньої позиції. Інша річ, якщо ними зацікавиться ФСБ, або, скажімо, вони стануть пішаками у боротьбі двох кланів, або просто почнуть брати "не по чину". Ці чистки рядів вже йдуть на різних рівнях, але все ще замасковані", - зауважує вона.

При цьому відомий блогер та журналіст Майкл Накі вважає, що аналог репресій 1937-го РФ вже настав і радить усім російським топ-чиновникам не лише накивати п’ятами якнайшвидше, але й почати співпрацювати з західними розвідками, доки їх не спіткало щось подібне.

Джерело: korrespondent



Загрузка...