Україна втратила 40% працездатного населення: у Мінсоцполітики оцінили загрозу
Унаслідок війни, за оцінками Національного банку та Мінекономіки, Україна втратила приблизно 40% працездатного населення. Про це повідомила перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак, пише Delo.ua.
За її словами, наразі близько 1,7 млн українців, які працювали до війни на батьківщині, перебувають за кордоном. Це приблизно понад 10% довоєнного економічно активного населення країни.
Нині Україна переживає глибоку демографічну кризу, що характеризується стрімким старінням населення. Частка людей віком 65 років і старше збільшилася з 12% у 1991 році до 18% у 2021-му, а у 2024 році вона досягла 22%.
Марчак зауважила, що внаслідок демографічних процесів чисельність працездатного населення в Україні, якщо порівняти з довоєнним 2021 роком, знизилася на 40%. А через виклики та загрози, які спричинені тривалою війною, демографи прогнозують, що до 2041 року населення України може скоротитися до 28,9 млн осіб, а до 2051 року - до 25,2 млн осіб.
"Демографія дуже змінює ринок праці і впливає на нього. 74% роботодавців відчувають брак кадрів, а середній дефіцит у компаніях становить приблизно 15% від штату", - підкреслила заступниця міністра.
Вона зауважила, що тренд на старіння населення продовжиться. Але при цьому, за словами Марчак, лише 27% людей у віці старше 50 років працюють. Крім того, для відновлення економіки Україні необхідно додатково 4-5 млн людей.
Заступниця міністра зауважила, що через демографічну кризу Україна має викоренити ейджизм (дискримінація за віком, упереджене ставлення до людей на основі їх віку), який присутній у різних сферах життя, включаючи ринок праці. Марчак повідомила, що 69% чоловіків та 67% жінок у віці 50 років і старше стикалися з ейджизмом, а роботодавці часто пропонують вакансії молодим.
Демографічна криза в Україні
Перша заступниця міністра соціальної політики Дар'я Марчак зазначила, що через повномасштабне вторгнення за кордон виїхали мільйонипрацездатних українців. За даними НБУ, кількість працездатного населення скоротилася більш ніж на чверть.
При цьому, за оцінками Інституту демографії, коефіцієнт народжуваності в Україні - 0,9 дитини на жінку, а норма для відновлення - 2,2.
Джерело: УНІАН