В якому місті України найдешевше житло: чи вигідно купувати під час війни
Попри війну, ринок нерухомості в Україні продовжує функціонувати. Угоди укладаються, люди купують квартири й будинки, однак говорити про пожвавлення ринку житла не доводиться.
Екс-президент Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) Юрій Піта розповів УНІАН, чи зростає попит на житло, як інфляція та військові ризики впливають на ціни, у яких регіонах люди найохочіше купують квартири, а також чого очікувати від ситуації з нерухомістю цьогоріч.
- Як розвивається ринок нерухомості в 2025 році
- У якому місті найнижчі ціни на квартири і найвищі
- Що впливає на вартість об'єкта нерухомості
- Чи вигідно і де в Україні найвигідніше купувати квартиру чи будинок
Як розвивається ринок нерухомості в 2025 році
За словами фахівця, нині найбільша активність на ринку житла спостерігається в західних та центральних регіонах України, тоді як на сході та півдні динаміка значно слабша.
"Ознак пожвавлення на ринку нерухомості немає. За останні півроку глобальних змін не відбулося. Ринок залишається стабільним. Угоди укладаються, є покупці, інтерес до об’єктів присутній, але про якийсь "бум" говорити не доводиться", - каже експерт.
Водночас, на думку експерта, загальна ситуація на ринку залишається стабільною, що в нинішніх умовах можна вважати позитивним сигналом.
У якому місті найнижчі ціни на квартири і найвищі
За словами екс-президента Асоціації фахівців з нерухомості України Юрія Піти, одними з найдешевших міст для купівлі житла залишаються Суми, Харків і Миколаїв. У цих містах вартість, наприклад, однокімнатної квартири в середньому коливається в межах 25-30 тисяч доларів, залежно від її стану та розташування. Існують й дорожчі варіанти за 50 тисяч доларів, але можна знайти й пропозиції за 20 тисяч доларів.
Попри низькі ціни, реальний попит у цих регіонах часто обмежений рівнем безпеки та загальною стабільністю.
Також експерт розповів, у яких областях найдорожчі квартири. Традиційно рейтинг цін очолює Київ. У столиці однокімнатна квартира в середньому коштує 1200-1300 доларів за квадратний метр. Але все, звичайно, залежить від стану об'єкту та локації.
Ще до війни найдорожчим містом на заході України був Львів, і ця тенденція зберігається. Високі ціни також на Закарпатті - переважно через обмежену кількість об’єктів на ринку та зростання попиту. Експерт також відмічає, що активна динаміка спостерігається в Івано-Франківську та Чернівцях.
Піта підкреслює, що основним типом житла, яке найчастіше купують українці, залишаються квартири. За його словами, вони зручніші для життя, особливо в містах, де є робота, школи та дитячі садки. Натомість заміські будинки купують переважно як друге житло для відпочинку або "на майбутнє".
Що впливає на вартість об'єкта нерухомості
Ключовим фактором, який визначає ситуацію на ринку житла, залишається війна. Люди живуть у постійній невизначеності, уважно стежать за новинами про можливі перемовини щодо припинення вогню. І, за словами експерта, саме від цих подій найперше залежать цінова ситуація та попит на ринку.
"Якщо динаміка буде йти до завершення чи замороження війни, то вже восени можна очікувати активізацію ринку. Люди тоді почнуть більше купувати житло. Якщо ж навпаки, то так десь і залишиться, а може, ще й гірше буде", - попереджає експрезидент АФНУ.
Окрім ситуації на фронті є ще нюанси щодо того, які чинники впливають на вартість нерухомості. Це валютний курс. За словами експерта, нинішня стабільність гривні підтримує ринок. Але будь-яке різке ослаблення курсу може негативно вплинути на сферу.
Важливу роль також відіграють і державні програми підтримки. Утім, на практиці з їх реалізацією не все ідеально, оскільки процес фінансування часто затягується.
"Є певні нюанси, пов'язані з фінансуванням і строками надання грошей. Наприклад, по програмі "єОселя" на гроші чекають місяць-півтора. Продавці не готові очікувати так довго, тому не всі ці програми люди сприймають. Якщо фінансування буде налагоджене, це позитивно вплине на ринок нерухомості", - пояснює фахівець.
Він також зазначає, що зараз немає нових масових хвиль внутрішньо переміщених осіб. Водночас фахівець не виключає, що частина переселенців може повернутися в Україну й буде готова купити квартиру. У такому разі може "спрацювати" відкладений попит. Тобто коли ті покупці, які раніше не наважувалися на купівлю через невизначеність, активізуються у разі позитивних змін.
"Тому дуже багато залежить від переговорного процесу, який відбувається зараз", - вважає експерт.

Чи вигідно і де в Україні найвигідніше купувати квартиру чи будинок
Експерт відмічає, що у нинішніх обставинах ринок нерухомості - ринок покупця. Саме покупець нині задає умови угоди: "Можна торгуватися і диктувати власні умови, особливо, коли у вас є власні кошти, без додаткових фінансувань, наприклад, по державним програмам. Ціна в оголошенні не остаточна. Скажу чесно, для покупця зараз хороший період для купівлі. А от продавець має вже сам вирішити, наскільки йому терміново потрібні гроші і куди їх витрачати. Тому зараз шанс все ж таки більше для покупця"
Утім, навіть у разі політичної стабілізації, зміни на ринку житла не відбудуться миттєво. Динаміка в секторі житла буде розгортатися поступово.
"Навіть якщо завтра домовляються (про припинення вогню – УНІАН), то все одно різких змін не буде. Ринок реагує поступово. Тому якщо щось зміниться, то перші зрушення ми відчуємо не раніше, ніж через два-три місяці – десь ближче до серпня-вересня. Домовленості можуть бути сьогодні досягнуті, а через тиждень їх можуть знову порушити. Люди чекатимуть, наскільки домовленості виявляться стійкими, і не поспішатимуть з рішеннями", - каже експерт.
Водночас спеціаліст звертає увагу на обмежену кількість пропозицій житла. За його словами, вже зараз ринок демонструє ознаки дефіциту. Продавати житло нині готові далеко не всі, і знайти відповідний об’єкт стає дедалі складніше.
"Вже зараз відчувається, що пропозицій стало менше. І знайти відповідний об’єкт непросто. Це стосується не лише Києва, а й інших регіонів. Якщо так триватиме далі, навіть без політичних змін, ринок може відреагувати зростанням цін, бо попит залишиться, а продавців буде менше", - каже він.
На думку експерта, у такій ситуації дефіцит житла може спровокувати подорожчання квартир у певних містах і сегментах.
"Все залежить від готовності продавців. Якщо вони не поспішають виставляти житло на продаж, а покупці є, ціни можуть зрости за законом попиту й пропозиції. Уже зараз, щоб знайти гідний об’єкт, потрібно постаратися. Це також сигнал про зміни на ринку", - підсумовує Піта.
довідка
Юрій Піта
Експерт у сфері нерухомості
Екс-президент Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України (АФНУ). Експерт в сфері нерухомості з 20-річним досвідом. Старший викладач Університету «КРОК», викладач сертифікаційних курсів АФНУ для рієлторів.
Має юридичну та управлінську освіту: закінчив Київський національний університет ім. Тараса Шевченка (спеціаліст права) та Академію державного управління при Президентові України (магістр державного управління).
У 1998–2006 роках працював у банківському секторі, згодом — у великих інвестиційно-будівельних компаніях. У 2009 році заснував юридичну фірму «Хоменко, Піта і Партнери» та компанію з управління нерухомістю «Альянс Менеджмент».
Член Асоціації фахівців з нерухомості України з 2011 року, з 2012-го — голова правового комітету АФНУ. У 2017–2023 роках очолював Асоціацію як її президент, а з 2024 року — виконавчий директор.
Джерело: УНІАН