Чоловік майже 20 років колов собі отруту змій, тепер з його крові винайшли протиотруту
Учені взяли кров чоловіка, який майже 18 років колов собі отруту смертоносних змій, щоб створити протиотруту широкого спектра дії.
Як пише Бі-бі-сі, 2017 року імунолог Джейкоб Гленвілл побачив історію про американця Тіма Фріду, який у спробі виробити імунітет від зміїної отрути, піддавав себе укусам смертоносних змій. За цей час чоловік, який дуже любив цих тварин, пережив 200 укусів і ще 500 разів уколов собі зміїну отруту сам.
"Якщо в когось у світі виробилися антитіла широкого спектра, то це найкращий кандидат, тож я зв'язався з ним. Під час першої розмови я сказав: "Це може звучати дивно, але я б хотів роздобути трохи вашої крові"", - згадує Гленвілл.
Фріде погодився: "Нарешті, я чекав цього дзвінка!", - переказав Гленвілл відповідь чоловіка.
Проблема в тому, як зазначило видання, що вченим ніяк не вдається створити універсальну протиотруту, оскільки токсини відрізняються від змії до змії, навіть усередині одного виду.
Група дослідників, до якої входив і Гленвілл, шукала нейтралізуючі антитіла широкого спектра дії, які могли б надати більш універсальний захист при зміїних укусах.
Вони обрали 19 видів, які Всесвітня організація охорони здоров'я віднесла до числа найбільш смертоносних змій на Землі.
У крові Фріде вчені ідентифікували два види антитіл широкого спектра, які таргетують два класи нейротоксинів. Вони додали речовину, яка таргетує третій клас, і створили протиотруту.
Протиотрута виявилася ефективною для 13 із 19 видів змій: лабораторні миші, яким ввели смертельну дозу отрути, вижили. Проти решти шести видів у мишей виробився частковий імунітет.
Гленвілл повідомив, що настільки широкого захисту досі ніщо не надавало. Він вважає, що створена протиотрута діє проти отрути великої групи аспідових змій, від якої досі взагалі не було порятунку.
Друге сімейство смертельно отруйних змій - це гадюки. Якщо отрута аспідових покладається на нейротоксини, то отрута гадюкових - на гемотоксини. Загалом у зміїній отруті близько 10 класів токсинів.
"У найближчі 10-15 років у нас буде ефективний засіб від усіх цих класів токсинів", - припустив професор Пітер Квон з університету Колумбія, який брав участь у дослідженні.
"Антитіла Тіма, дійсно, екстраординарні: він навчив свою імунну систему розпізнавати широкий клас токсинів", - прокоментував Квон.
"У підсумку дослідники сподіваються створити або одну універсальну протиотруту, або дві - одну для укусів аспідових змій, іншу - для гадюкових", - написало видання.
Джерело: УНІАН