Справа яєць по 17 грн: в Міноборони виявили схему розкрадання понад 700 млн грн
Національне антикорупційне бюро України 2 квітня висунуло підозри фігурантам справи про завищені ціни на продукти для військових.
Йдеться про оборудку із закупівлею яєць по 17 грн та інших харчових товарів для Міноборони. Загальна сума збитків, завданих державі, оцінюється в 700 млн грн. Про це повідомила пресслужба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Підозри отримали колишній керівник департаменту Міноборони, власниця компаній-постачальниць, їхні директори та ще одна фізична особа. Слідство вважає, що вони організували розкрадання бюджетних коштів на закупівлях продовольства для ЗСУ під час широкомасштабної війни.
Їхні дії кваліфіковані за кількома статтями Кримінального кодексу України, зокрема статтями "привласнення або розтрата майна", "замах на злочин" та "відмивання грошей".
Слідчі з'ясували, що постачальники отримували надприбутки, користуючись схемою маніпуляції з цінами. Міністерство оборони закуповувало не окремі продукти, а цілі комплекти харчування, що складалися з 409 найменувань. Ціна формувалася так, що дорогі товари включалися до переліку із завищеними цінами, а менш затребувані - занижувалися вартістю, щоб загальна сума не виглядала підозрілою.
Наприклад, майже половина коштів за контрактами - 1,2 млрд грн - припадала лише на 40 продуктів. Їхня вартість була значно завищена. Водночас інші 27 позицій постачалися за штучно заниженими цінами на загальну суму 3,6 млн грн. Це становило лише 0,14% від вартості всієї продукції.
Маніпуляції зачепили і сезонні товари. У каталогах постачальники прописували низькі ціни на черешню, полуницю та смородину - від 8 до 10 грн за кілограм. Однак ці фрукти та ягоди не могли бути замовлені військовими частинами, оскільки договори укладалися вже після закінчення сезону їхньої доступності.
"Я не знаю, чому куртки коштували по 86 доларів, а в турецьких документах значилися по 29. Це не проблема України", - коментував раніше ексміністр оборони Олексій Резніков.
Посадовець Міноборони, який підписував контракти, нібито не звертав уваги на завищені ціни. В результаті за п'ять місяців - з серпня по грудень 2022 року - дві компанії отримали понад 733 мільйони грн незаконного прибутку.
Частину цих грошей вивели під виглядом дивідендів або використали для надання фінансової допомоги іншим компаніям. Слідство підозрює, що на ці кошти власниця підприємств придбала готелі в Хорватії та нерухомість за кордоном.
Після початку розслідування у січні 2023 року і розголосу в медіа, зокрема через закупівлю яєць по 17 грн, учасники схеми знизили ціни на 11 ключових продуктів. Це дозволило запобігти подальшому розкраданню ще 788 млн грн.
Колишній заступник міністра оборони Ростислав Замлинський відповідає в МЗС за озброєння.
Міноборони після втручання НАБУ змінило порядок закупівель і запровадило нові механізми контролю.
Слідчі продовжують розслідування та встановлюють інших можливих причетних до цієї корупційної схеми.