Без світла, зв'язку та питної води: студент розповів про життя в окупованому Маріуполі
Маріуполь після окупації Росією жив без світла, води, телефонного зв’язку, але з "пересувними телевізорами" з російською пропагандою. Про це розповів у інтерв’ю "Суспільне Донецьк" нині студент українського університету Андрій Кожушина, який змушений був лишатися у Маріуполі до весни 2023 року і рік прожив в окупації, знімав захоплене російськими військами місто, щоб передавати інформацію у Telegram-канал "Маріуполь. Спротив".
"Окупаційна влада з самого початку почала впроваджувати свою пропаганду. 8 квітня 2022 року побачив пересувний телевізор росіян, коли ще відбувалися бойові дії за "Азовсталь", по місту були бомбардування", - розповів маріуполець.
Він зазначив, що в університеті Маріуполя, де він навчався, була велика бібліотека і окупанти викинули з неї мінімум 80% книжок. "Вони викидали українські книжки і завозили свої – новітню "історію" Росії, де вже прописано, що Донецька і Херсонська, Запорізька, Харківська області вже захоплені, тобто "звільнені"", - розповідає Кожушина.
За його словами, у Маріупольському університеті, де працювало близько 500 викладачів, залишилося не більше 10%, а більша частина виїхала.
Маріуполець розповів, що десь 21-23 травня 2022 року побачив перший транспорт, який окупанти запустили і це були українські автобуси. Він зазначає, що в Маріуполі досі немає зв’язку – в центрі міста інколи буває 3G, а 4G взагалі немає. "Світло з’явилося, коли я вже виїхав, тобто через рік і два місяці. Вода з’явилася в місті у червні 2022 року, але вона технічна і її пити не можна", - додав Андрій.
Кожушина розповів, що на "Маріуполь. Спротив" вийшов не одразу, шукав як зв’язатися, бо вловити зв'язок було складно. Він передавав інформацію та відео про життя в Маріуполі – черги на пошті, ціни на продукти, комунальні послуги, робота різних структур по обслуговуванню населення.
"Я розумів, що комусь це може не сподобатись. Мені на це було байдуже, тому що я роблю те, що вважаю за потрібне для своєї країни. Я їх сюди не кликав. І щоб давати відсіч, то треба щось робити", - наголосив Андрій .
Кожушина розповідає, що виїхав з міста, коли стало небезпечно. Зокрема, він побачив в магазині, де прийшов за хлібом, що чоловік у формі показує касиру його фотографію і питає чи бачила вона хлопця. "Мене внесли у "Чорний список Маріуполя"", - зазначив він . За його словами, це могло закінчитись ув’язненням за тероризм та екстремізм до 15 років.
Джерело: unian