Індексація пенсій, зниження цін на ліки та перехід на літній час: що зміниться з 1 березня
З 1 березня в Україні відбудеться кілька важливих змін. Пенсії зростуть завдяки щорічній індексації, а вартість деяких вітчизняних ліків знизиться на 30%. Крім того, в останню неділю місяця країна може перейти на літній час. Що ще чекає на українців у перший місяць весни.
На скільки зростуть пенсії через індексацію
За законодавством щороку у перший день весни проводять індексацію пенсій. Як повідомили у Мінсоцполітики, з 1 березня пенсії для понад 10 мільйонів українців зростуть на 11,5%, передає посилання на Мінсоцполітики.
Після індексації пенсії зростуть на 556 гривень, а середній розмір пенсії в Україні збільшиться з 5 789 гривень до 6 345 гривень.
Згідно з прийнятою постановою, з 1 березня пенсії будуть проіндексовані для:
- 9,2 мільйона пенсіонерів, яким пенсія призначена за загальними підставами;
- 672 тисяч пенсіонерів силових відомств;
- 98 тисяч осіб, які отримують пенсію по інвалідності або у звʼязку з втратою годувальника через Чорнобильську катастрофу;
- 79,6 тисячі пенсіонерів з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій, які отримують мінімальні пенсії;
- 23,4 тисячі пенсіонерів, які є колишніми працівниками органів місцевого самоврядування та державними службовцями.
З 1 березня також будуть проіндексовані щомісячні страхові виплати для 158 тисяч осіб, які постраждали від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, що призвели до втрати працездатності. А також для тих, хто має право на страхові виплати у разі смерті потерпілого.
Деякі ліки в Україні стануть дешевшими
У лютому Рада національної безпеки та оборони України ухвалила рішення, яке передбачає зниження цін на найбільш популярні ліки українських виробників з 1 березня 2025 року в середньому на 30%.
Ціни знизяться на близько 200 препаратів, які охоплюють:
- Ліки для лікування кашлю та застуд;
- Антигістамінні засоби;
- Протизапальні та протиревматичні препарати;
- Вітаміни та мікроелементи;
- Ліки для зниження тиску;
- Противиразкові засоби;
- Заспокійливі;
- Очні краплі;
- Назальні спреї та інші.
До Національного переліку лікарських засобів входять понад 70 позицій, ще 35 – рецептурні препарати.
До 100 найбільш популярних ліків, тобто тих, які, за аналітичними даними, найчастіше купують українці, увійшли 20 позицій, які виробляє фармацевтична компанія "Дарниця", 17 позицій – "Фармак", 22 позиції – Київський вітамінний завод, 5 позицій – "Кусум Фарм", 6 позицій – "Юрія-Фарм", 8 позицій – корпорація "Артеріум", 2 позиції – фармацевтична фабрика "Віола", 3 позиції – Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод та 10 позицій – "ІнтерХім",
– йдеться у повідомленні.
Продовження бронювання та спрощене повернення після СЗЧ
- Продовження дії бронювання
Відповідно до нових правил бронювання всі критично важливі підприємства повинні були підтвердити свій статус і повторно забронювати працівників до 28 лютого 2025 року. Однак через кібератаку Росії на держреєстри в кінці минулого року Кабмін вирішив продовжити термін до 31 березня 2025 року.
Підприємства мають час до цієї дати, щоб підтвердити свою критичність і перебронювати працівників через портал "Дія".
Зверніть увагу! Після оновлення статусу підприємства зможуть без затримок бронювати працівників до 1 квітня 2025 року, відповідно бронювання буде дійсним протягом 12 місяців.
- Закінчення спрощеного алгоритму повернення на військову службу
1 березня мала завершуватися дія спрощеного механізму повернення на службу після самовільного залишення частини. Втім, у Міністерстві оборони зазначили, що після 1 березня процес повернення з СЗЧ продовжиться, але без спрощеної процедури, що призведе до затримок у поновленні виплат.
Після 1 березня теж можна повернутись на службу, проте вже не за цим спрощеним алгоритмом через Армія+. Поновлення на службі у такому разі може зайняти декілька місяців. І до цього моменту грошове забезпечення та інші гарантії не повертаються,
– ідеться в повідомленні Міноборони.
Завдяки спрощеній процедурі військовослужбовці мали змогу подати рапорт через "Армія+" і відновити виплати та соціальні гарантії впродовж 72 годин. Також протягом трьох діб можна було перевестися на іншу частину за рекомендаційним листом.
Нові правила для отримання допомоги ВПО
Також з березня змінюється порядок виплат грошової допомоги для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Річ у тім, що вимоги для отримання допомоги стали більш строгими, що може призвести до відмови багатьом ВПО.
Втім, автоматично продовжать виплати на пів року для таких категорій населення:
- пенсіонери з пенсією до 9 444 гривень;
- особи з інвалідністю I та II групи, діти з інвалідністю до 18 років, тяжкохворі діти;
- діти-сироти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа віком до 23 років, батьки-вихователі та прийомні батьки.
Для інших категорій ВПО, які подадуть нову заяву з 1 березня, допомога буде надана таким особам:
- вагітні жінки після 30-го тижня вагітності;
- малолітні діти, які прибули без супроводу законного представника;
- особи, які втратили працездатність, не мають права на пенсію або отримують соціальну допомогу (за середньомісячного доходу до 9 444 гривень);
- працездатні особи, які не працюють, але зареєстровані в центрі зайнятості, в сімʼї яких є діти, що відвідують садочки або навчальні заклади;
- особи, які доглядають за інвалідами I групи, дітьми з інвалідністю, людьми, старшими за 80 років, або тяжкохворими дітьми.
Хто більше не зможе потрапити до сімейного лікаря
У березні також завершується термін верифікації даних в Електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Пацієнти, які не оновили свої дані, – втратять доступ до медичних послуг, а їхні декларації будуть анульовані.
Анулювання декларацій загрожує таким категоріям осіб, які не оновили дані до 1 березня:
- діти до 14 років, у яких не верифіковано свідоцтво про народження та ідентифікаційний код;
- діти від 14 років, які отримали ID-картку замість свідоцтва про народження;
- пацієнти, що змінили особисті дані (наприклад, прізвище, паспорт або номер телефону);
- пацієнти, які уклали декларацію у 2018 році та не зазначили податковий номер, що може призвести до анулювання;
- особи, які не відвідували лікаря понад три роки.
Чи зросте вартість комунальних послуг
- Тариф на газ
"Нафтогаз", який забезпечує газом 98% побутових споживачів, встановив тариф на рівні 7,96 гривні за кубометр. Ця ціна залишатиметься незмінною до 30 квітня 2025 року.
Для клієнтів інших газопостачальних компаній тарифи також не змінюються: у березні вони платитимуть від 7,79 гривні до 9,99 гривні за кубометр. Тому підвищення тарифів на опалення в березні не очікується.
-
Тарифи на електроенергію
Мораторій на тарифи на електроенергію продовжується, тож з березня до травня побутові споживачі платитимуть 4,32 гривні за кіловат-годину. Власники двозонних лічильників зможуть зекономити: з 23:00 до 07:00 вартість електроенергії буде 2,16 гривні за кіловат-годину.
З 1 жовтня до 30 квітня для власників будинків та квартир з електроопаленням діятиме пільговий тариф:
- до 2 000 кіловатів на місяць – 2,64 гривні за кіловат-годину за всю спожиту електроенергію;
- понад 2 000 кіловатів – 4,32 гривні за кіловат-годину тільки за перевищений ліміт.
Раніше за весь обсяг електроенергії вони сплачували за повним тарифом. Водночас для тих, хто не може самостійно оплачувати комунальні послуги, доступна програма житлових субсидій.
- Ціни на воду
Ціни на водопостачання та водовідведення варіюються залежно від регіону, однак на рівні Національної комісії, що регулює енергетику та комунальні послуги (НКРЕКП), в цілому підвищення цих тарифів наразі не передбачається. Однак в окремих містах таки можливі зміни вартості води.
Коли переводити годинники на літній час
Згідно з традицією, в останню неділю березня українці переводять стрілки годинників на годину вперед. У 2025 році літній час має розпочатися в ніч з 29 на 30 березня.
Зверніть увагу! Однак це може не статися, оскільки минулого року Верховна Рада ухвалила закон, що передбачає перехід на постійний зимовий час в Україні. Проте він ще не набув чинності та наразі чекає на підпис президента ще з серпня 2024 року.
Водночас неодноразово законодавці обґрунтували скасування переведення годинників кількома факторами:
- негативним впливом стрибків часу на здоровʼя;
- посиленням національної безпеки (оскільки Росія встановлює на окупованих територіях московський літній час);
- також сумнівною ефективністю енергозбереження.
- Джерело: 24tv.ua