День зимового сонцестояння - 2024: коли найдовша ніч і що означає ця подія
У 2024 році зимове сонцестояння у Північній півкулі відбудеться в суботу, 21 грудня, об 11:20 за київським часом. Саме в цей час Північний полюс буде максимально нахилений у бік, протилежний від Сонця.
В день зимового сонцестояння Сонце кульмінує у своєму найнижчому положенні над горизонтом, що робить світловий день максимально коротким. У Південній півкулі, навпаки, день буде найдовшим, адже там Сонце підніметься до найвищої точки на небі.
Зимове сонцестояння для України - це початок астрономічної зими та символ відродження світла, адже після цього дня тривалість світлового дня почне збільшуватися. Астрономічно зима починається в день 21 або 22 грудня та закінчується 19-21 березня. Оскільки земна орбіта еліптична, тривалість сезонів різниться. Зима у Північній півкулі триває приблизно 89 днів, тоді як у Південній півкулі вона дещо довша — 93,6 днів.
З метеорологічної точки зору, зима настає 1 грудня і закінчується 28 (29) лютого.
Що таке сонцестояння
День зимового сонцестояння - унікальне астрономічне явище, яке відзначає найкоротший день і найдовшу ніч у році. Термін «сонцестояння» походить від того, що в цей час Сонце ніби «зупиняється» у своєму русі горизонтом — у точці, де воно сходить і заходить.
21 грудня світловий день триватиме 8 годин (за київським часом), а ніч - 16 годин. Зимове сонцестояння, як і всі сезони, відбувається через нахил земної осі під кутом близько 23,5 градуса відносно Сонця. Земля обертається не по прямій осі, а перебуває у "нахиленому" стані. Цей нахил зумовлює нерівномірний розподіл сонячного світла між Північною та Південною півкулями.
В день зимового сонцестояння максимальна висота підйому Сонця над горизонтом є найменшою серед усіх впродовж року. У цей момент Північний полюс максимально нахилений від Сонця, тому в регіонах півночі холодно й темно. Водночас у Південній півкулі, де полюс спрямований у бік Сонця, розпочинається літо.
Чому найкоротший день не є найхолоднішим
Хоча зимове сонцестояння знаменує найкоротший світловий день, це не обов'язково найхолодніший день у році. Причина цього полягає у тепловій інерції Землі: поверхня планети та океани продовжують випромінювати накопичене тепло навіть після зменшення сонячного випромінювання. Для повного охолодження потрібен час, тому найнижчі температури зазвичай спостерігаються у січні чи лютому. Вряд чи наші пращури знались на фізиці, втім добре розумілися на зміні пір року, звідси і приказка: "Сонце на літо - зима на мороз".
Після зимового сонцестояння дні поступово стають довшими, але Сонце все ще не підіймається високо над горизонтом. Лише з часом, коли тривалість світлового дня збільшується і Сонце почне підійматися вище, поверхня Землі почне прогріватися.
Чим важливе зимове сонцестояння
Зимове сонцестояння є не лише астрономічним явищем, а й подією, яка залишила помітний слід у культурі та історії людства. У багатьох народів світу цей день символізує перехід від темряви до світла, початок нового циклу.
У Стародавньому Римі в цей день святкували Сатурналії — фестиваль, присвячений богові Сатурну, в скандинавських країнах - Йоль, свято повернення світла.
У Китаї зимове сонцестояння вважалося часом гармонії між "інь" і "янь" — енергіями темряви й світла. Сім’ї збиралися разом за святковим столом, щоб відзначити відновлення позитивної енергії.
Наші предки пов’язували цей день з надіями на новий початок, оновлення природи та циклів життя. У дохристиянських слов’ян це був час святкування Коляди — свята, яке символізувало народження нового сонця. Наші пращури вірили, що у цей день світло перемагає темряву, тому відзначали цю подію. Люди прикрашали свої будинки, розпалювали вогнище та пекли обрядовий хліб у вигляді кола, збиралися всі разом та проводили вечір у сімейному колі.
У сучасному світі зимове сонцестояння також святкують, зокрема, більшість зимових свят припадають на дні до та після сонцестояння.
Народні прикмети зимового сонцестояння
- Холодний і вітряний день — зима буде суворою.
- Похмура погода — рання весна, ясна — зима затягнеться.
- Іній на деревах — до багатого врожаю.
- Сонячний день — морозний Новий рік, похмурий — чекайте відлиги.
- Джерело: apostrophe.ua