В Ізмаїлі розпочалися роботи з облаштування Алеї Слави, присвяченої загиблим захисникам України: як обиралися локація та проєкт
В Ізмаїлі розпочато роботи зі створення Алеї Слави, яка має стати гідним вшануванням памʼяті про кожного загиблого захисника України – мешканця міста, а також нагадуванням про ту страшну ціну, яку зараз сплачує наша держава за свободу і незалежність. В Ізмаїльській міській раді зауважують – йдеться не про тимчасові конструкції, а про облаштування капітального обʼєкту памʼяті. Детальніше про процес створення Алеї Слави розповів під час брифінгу 23 квітня заступник Ізмаїльського міського голови Сергій Лузанов.
Нагадаємо, обговорення створення Алеї Слави в Ізмаїлі розпочалися ще у 2023 році. Як розповів посадовець, тоді розпорядженням міського голови Ізмаїла Андрія Абрамченка була створена робоча група, метою якої стала розробка типових ескізних проєктів памʼятників, памʼятних знаків, меморіальних та інформаційних дошок для збереження памʼяті про всіх жителів Ізмаїла, які загинули під час російсько-української війни. До складу робочої групи увійшли архітектори, історики, представники владних структур, громадських та волонтерських кіл. Також, як зауважив Сергій Лузанов, активно до обговорень залучалися представники родин загиблих військовослужбовців з Ізмаїла, які зокрема вносили свої пропозиції.
Загалом робоча група розглянула понад десять локацій по всьому місту.
«Пропозиції були дуже різноманітні: пропозиції як певних громадських організацій, мешканців міста, пропозиції від істориків… І кожного разу робоча група підходила з дуже чіткими критеріями. Аналізувалася наявна інфраструктура в тому місці, де пропонувалося розмістити. Аналізувалося оточення, можливості логістики. Аналізувалося, чи це буде відповідати певному історичному підґрунтю, чи є фізична доступність цієї локації. Тому в нас залишилося три пропозиції, три можливих місця для розміщення Алеї Слави», – зазначив заступник міського голови.
Як відомо, три локації були винесені міською радою на громадське обговорення. Нагадаємо, йдеться про Свято-Покровський сквер, Площу Перемоги й Парк Памʼяті та Покаяння.
Голосування з питання розташування Алеї Слави в місті Ізмаїл було проведено у липні-серпні 2024 року. Протоколом засідання робочої групи було затверджено підсумки інтернет-голосування щодо визначення місця розташування Алеї Слави на території Ізмаїла у північній частині Площі Перемоги.
Після визначення локації, міськрада звернулася до міських незалежних архітекторів з проханням створити варіанти візуалізації Алеї Слави, які можна було б потім обговорювати з родинами полеглих Героїв.
«Ми звернулися з проханням до міських архітектурних бюро, до незалежних архітекторів з пропозицією: «Давайте ви придумаєте, яким чином це може бути реалізовано. Давайте ви продумаєте певну передпроєктну пропозицію, яку ми зможемо потім обговорити з родинами наших загиблих захисників». І треба віддати належне, наші архітектори попрацювали дуже плідно», – розповів Сергій Лузанов.
У вересні 2024 року відбулася розширена зустріч робочої групи та членів родин загиблих Захисників України, на якій і було обговорено проєкти можливої візуалізації Алеї Слави. Варіант, який обрали представники родин, було покладено в основу проєктно-кошторисної документації.
«Ми змогли зібратися вже на більш розширену зустріч, на яку прийшли представники багатьох родин наших загиблих захисників. Було засідання робочої групи майже в повному складі, і ми презентували всі ці передпроєктні пропозиції, всі ці варіанти візуалізації, як це може виглядати на площі. Було дуже жваве обговорення, під час якого ми презентували проєкти, і дали можливість родинам проговорити, між собою обговорити всі пропозиції. Після цього представники родин визначили, що їм припав до вподоби певний передпроєктний варіант, який врешті-решт був покладений в основу розробки проєктно-кошторисної документації. Далі ми вже на кінець 2024 року отримали повний пакет проєктно-кошторисної документації, яка була передана на державну експертизу», – розповідає Сергій Лузанов.

У жовтні минулого року рішенням виконавчого комітету було вже визначено місце для облаштування Алеї Слави, передпроєктну пропозицію, погоджену з родинами загиблих захисників України, та замовника реалізації цього проєкту – управління житлово-комунального господарства Ізмаїльської міської ради. У грудні був укладений договір на проєктування по обʼєкту «Капітальний ремонт північної частини площі Перемоги з облаштуванням Алеї Слави в Ізмаїльській міській територіальній громаді на вшанування памʼяті Захисників України – мешканців м. Ізмаїл, які загинули (померли), захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України під час російсько-української війни».
За результатами подання пакета проєктно-кошторисної документації на державну експертизу, міськрада отримала позитивний звіт від державного підприємства «НДІпроектреконструкція». Відповідно звіту кошторисна вартість проєкту склала 13 млн 235 тис. 287 грн.
«Ми тримали кулачки, і наприкінці грудня отримали позитивний звіт державної експертизи, який був розроблений державним підприємством «НДІпроектреконструкція» – це одне з базових підприємств, яке розробляє ці документи. І після цього в нас вже почалася більш практична реалізація. Тобто за результатами звіту вже можна було оголошувати відкриті торги. Це було зроблено. І після того, як пройшли всі необхідні процедури, в березні було визначено за результатами відкритих торгів переможця й укладено договір на реалізацію цього проєкту».
Отже, після затвердження виконавчим комітетом зведеного кошторисного розрахунку проєкту, були проведені відкриті торги на виконання робіт з капітального ремонту північної частини площі Перемоги з облаштуванням Алеї Слави. За підсумками проведених відкритих торгів в березні з переможцем торгів було укладено договір на суму 12 млн 400 тис. грн.
У міськраді зауважують, що нещодавно Південним офісом Держаудитслужби в Одеській області було здійснено моніторинг закупівлі робіт зі створення Алеї Слави, за результатами якого порушень не було виявлено:
«Відповідно до графіка роботи було розпочато, але маю зазначити ще один момент. Такого роду закупівлі обов’язково проходять моніторинг, який здійснює Держаудитслужба. І Південний офіс Держаудитслужби на початку квітня провів відповідний моніторинг. Жодних порушень не виявлено. Тому наразі роботи з облаштування Алеї Слави в місті Ізмаїл тривають», – зауважив Сергій Лузанов.

Розпочалися роботи зі створення Алеї Слави цього місяця – у квітні. Озвучити точні строки їх завершення наразі не можуть, адже, як зазначив заступник міського голови, у процесі робіт можуть виникати додаткові «технічні» ускладнення.
Стосовно обраного місця та візуалізації Алеї Слави ізмаїльцями зокрема озвучувалося запитання про наявність можливості встановлення з часом нових індивідуальних стел нашим загиблим захисникам. На жаль, війна триває, і трагічні звістки продовжують надходити до різних куточків країни. Можливість гідного вшанування усіх полеглих Героїв – одне з пріоритетних завдань сьогодення. Як зазначив Сергій Лузанов, звісно, не хотілось би, аби на практиці це доводилось реалізовувати – кожна така втрата є трагічною. Однак можливість встановлення нових індивідуальних стел на Алеї Слави передбачена.
«Алея Слави, яка облаштовується на цьому місці, передбачає як певний пам’ятний обеліск – невеличкий в центрі композиції, так й індивідуальні стели. І, розуміючи, що війна триває, ми передбачили можливість встановлення додаткових індивідуальних стел на Алеї Слави. Тобто така можливість є. Не хотілось би, щоб вона реалізовувалась на практиці, але тим не менш вона є. Це було передбачено одразу під час проєктування», – прокоментував заступник Ізмаїльського міського голови.
Також нерідко ізмаїльці питають стосовно ялинки – чи збережеться вона на Алеї Слави. Відповідь міської ради – категорично «так»:
«Це завдання було поставлено представникам підрядної організації, коли проводили першу нараду. Міський голова Андрій Абрамченко підкреслив, що ялинка має зберегтися категорично. Я маю сподівання, що виконають всі необхідні заходи для того, щоб її було збережено», – каже Сергій Лузанов.

Облаштування Алеї Слави передбачатиме й благоустрій території із зеленими насадженнями, що відбуватиметься ближче до фінальних етапів робіт. Сергій Лузанов зазначає, що наразі поставлена задача – реалізація індивідуальних стел захисникам України, які, зі слів посадовця, мешканці міста зможуть побачити вже скоро. Варто зазначити, що серед запланованих робіт зокрема облаштування безбар’єрного простору.
«Цей проєкт йшов складно, на всіх етапах він був публічний, і ми хочемо його довести до логічного завершення так, щоб Алея Слави дійсно стала гідним вшануванням пам’яті нашим хлопцям», – додав Сергій Лузанов.
Слід також зауважити на тому, що стели, встановлені на Алеї Слави, будуть присвячені не тільки тим Героям, які поховані на міському кладовищі міста Ізмаїл, а й тим нашим землякам, які за тих чи інших обставин або не мають могил, або поховані на тимчасово окупованих територіях.
«Це ще одне завдання цієї Алеї – щоб їхні родини мали можливість прийти і покласти квіти до стели, яка присвячена близькій людині», – каже заступник міського голови.
Наостанок посадовець підкреслив, що проєкт мають на меті реалізувати в найоптимальніші терміни, й місто не підтримує позицію очікування завершення війни для гідного вшанування пам’яті Героїв.
«Щоб це місце пам’яті з’явилося вже зараз – не потім, не колись. Тому що пам’ять – це важливо вже сьогодні. Ми свідомо пішли від тимчасових конструкцій і робимо це так, щоб ні в кого не виникло бажання кудись щось переносити. Алея Слави не має переноситись. Вона має бути тут, в тому місці, за яке проголосували жителі міста. В тому місці, яке під час тривалого обговорення погодили сім’ї наших загиблих захисників. Тому що їхні близькі люди віддали найцінніше – життя. І вони заслуговують на те, щоб ми їх бачили кожного дня», – підсумував Сергій Лузанов.

Зазначимо, Алея Слави –– не єдиний в Ізмаїлі об’єкт із вшанування пам’яті загиблим воїнам. Наразі вклонитися полеглим захисникам можна на Алеї Героїв на Новому цвинтарі. Нагадаємо, коштом громади на могилах воїнів встановлюються пам’ятники. Догляд за могилами також місто взяло на себе. Окрім цього, триває процес встановлення меморіальних дошок у закладах освіти, в яких навчалися захисники. Проєкт дошок узгоджувався із родинами Героїв.
Також у відділі Ізмаїльського військово-історичного музейного комплексу, у будівлі діорами, функціонує постійно діюча виставка, присвячена загиблим захисникам. Родини для експозиції виділяють особисті і пам’ятні речі та нагороди. Виставка затребувана і безкоштовна для всіх відвідувачів.
Амєлія МИЙНОВА