Витік нафтопродуктів у Дністер: експерти запевняють, що забруднення в Одеській області немає

Витік нафтопродуктів у Дністер: експерти запевняють, що забруднення в Одеській області немає

У Державній екологічній інспекції Південно-Західного округу запевнили жителів Одеської області в тому, що вода з Дністра, який є ключовим джерелом водопостачання для півдня України, на цей момент повністю відповідає екологічним нормам.

Про це виданню Odesa Online повідомила начальниця відділу державного екологічного контролю водних ресурсів Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу в Одеській області Ірина Мазалова.

Варто зазначити, що після російського удару по Новодністровській ГЕС 7 березня в річку потрапило паливо, і плями забруднення поширилися вниз за течією, 10 березня вони досягли території Молдови і були помічені вище за течією від населеного пункту Наславча. Фахівці лабораторії молдовського Агентства з охорони навколишнього середовища взяли проби води для аналізу, які підтвердили ризики для здоров’я населення.

Заходів вжили моментально — у Сорокському, Бєльцькому, Флорештському і Синжерейському районах, а також у селі Наславча призупинили водопостачання і запровадили режим екологічної тривоги. Відновили водопостачання лише через п’ять днів.

Трохи пізніше і українські екологи зафіксували в поверхневих водах Дністра на території Одеської області перевищення вмісту нафтопродуктів і фосфатів у два — два з половиною рази.
«Це був один-єдиний раз, коли вперше ми виявили місце забруднення. Потім уже скільки робили аналізів — жодних перевищень не виявили. Я хочу зазначити, що лабораторні аналізи проводяться не тільки нами, а й іншими органами, як, наприклад, басейновим управлінням водних ресурсів річок Причорномор’я та нижнього Дунаю, а також лабораторією МОЗ України. І як їхні аналізи, так і наші показують, що перевищень за нормативами не виявлено», — повідомила Ірина Мазалова.

«З першого дня виявлення локального місця забруднення з 11 березня проводиться постійний моніторинг стану поверхневих вод річки Дністер і Дністровського лиману. Цей моніторинг включає як спостереження за водною гладдю, так і відбір проб води. Ми щодня проводимо відбір проб води в цих двох водних об’єктах і зараз можемо вам сказати, що всі результати проведених досліджень свідчать про те, що перевищень нормативних показників не виявлено. У принципі, водні ресурси відповідають нормативам якості», — додала вона.

За словами Ірини Мазалової, піковий час ризику забруднення вод річки на території Одеської області вже минув.
«Така інформація була ще й минулого тижня, ми працювали з іншими органами, і була інформація про те, що ключовим тижнем, у який ми могли фіксувати плями, був минулий тиждень. Ні цього, ні минулого тижня ми не фіксуємо жодних забруднень локальних чи нелокальних, але моніторинг ведеться, працюють усі органи на місцях. Головні на місцях — це наша ДСНС, їхні фахівці працюють там — і бонові загородження, і проводиться моніторинг. Моніторинг проводиться нами, а також іншими органами. У разі будь-якої фіксації забруднення будуть вжиті всі заходи реагування в узгодженні з усіма органами, поки що нічого нами не фіксується», — зазначає еколог.

Прокоментувала вона і озвучену низкою ЗМІ інформацію про те, що для того, щоб досягти Одеської області, плямам забруднення з Новодністровської ГЕС знадобилося б вісім днів.
«Шість днів, вісім днів, три-чотири дні — важко сказати, тому що, якби ми бачили, що ось, у Молдові фіксували забруднення, і зараз воно вже у нас є, напевно ми б сказали, що таке підтверджуємо. А зараз сказати не можемо, тим більше, що фахівці Республіки Молдова також тримають цю ситуацію під контролем максимально. Вони також і з боновими загородженнями працювали, і з сорбентами, максимально сприяли, щоб на їхньому боці всі забруднення були ліквідовані. Тобто, у принципі, якщо в них максимально все це відпрацьовано, то до Одеської області плями не повинні дійти або дійдуть у максимально низькій концентрації», — розповіла Ірина Мазалова.

Молдовська сторона підтвердила факт ліквідації на цей момент витоку хімікатів із Новодністровської ГЕС — як повідомив міністр навколишнього середовища Молдови Георге Хаждер, який особисто відвідав українську станцію, джерело витоку ліквідоване і плями нафтопродуктів у районі Новодністровської ГЕС більше не спостерігаються.
Однак при цьому він підкреслив, що нижче за течією все ще залишаються плями забруднення, які, найімовірніше, досягнуть території Молдови.

«Найголовніше, що джерело забруднення зупинене. Ми продовжимо роботу, у тому числі спільно з українськими колегами, щоб мінімізувати наслідки цього забруднення», — повідомив Хаждер.
Джерело: odessa.online

 

 

 

 



Загрузка...