Мистецтво під час війни: про роботу Одеського художнього музею в умовах обстрілів та блекаутів(фото)
Одеський національний художній музей провів зустріч із командою, митцями та благодійниками, щоб підбити підсумки 2025 року. Попри складні умови, музей продовжує оцифровувати колекції, відкривати виставки та приймати гостей.
Як музею вдається залишатися доступним для відвідувачів попри блекаути та постійні тривоги, кореспондент Odesa Online дізнавався у Марії Литянської, яка очолює комунікаційний відділ закладу.
Щорічна презентація звіту для музею — це не лише цифри, а й доказ того, що культура в Одесі залишається живою.
«Ми розповідаємо про ключові робочі моменти, що відбулися протягом року: кількість відвідувачів, кількість залучених коштів, виставкові проєкти. Це показує нашу організаційну спроможність, наші можливості працювати під час повномасштабного вторгнення та під час блекаутів», — зазначила Марія Литянська.
Шлях до відновлення після ракетного удару по вулиці Софіївській у 2023 році був тривалим. Тоді будівля музею зазнала значних пошкоджень: постраждали виставкові зали, вхідна група, стіни та стеля. В 2024 році проводили стабілізаційні роботи: укріпили конструктивні елементи, замінили вікна та встановили ОСБ-захист.


Був відремонтований фасад ОНХМ разом із колонами вхідної групи. Вцілілі елементи декору зберегли для майбутньої реконструкції. Лише після цього музей зміг знову повноцінно відкрити двері для гостей.
Сьогодні основний виклик — енергетична криза. Проте завдяки підтримці благодійників музей перетворився на справжній «острів незламності». За словами Марії Литянської, завдяки фандрейзингу вдалося закупити генератори та системи EcoFlow.
«В музеї тепло, є світло, ми працюємо за графіком. Загалом блекаути суттєво на нас не впливають, окрім звуку генераторів та викидів палива. Крім цього, ми зробили зону підзарядки для відвідувачів, вона безкоштовна», — каже Марія.
Робота під час повітряних тривог — це завжди випробування як для команди, так і для гостей. У музеї є власне невелике укриття на 50 осіб, ще одне розташоване поруч. Команда музею навчена діяти миттєво, адже досвід, отриманий під час подій 2023 року, змусив максимально серйозно ставитися до заходів безпеки.
«Як нам працюється? Важко. Нам буває гучно, нам буває страшно, але ми адаптуємось. Якщо говорити про банальну людську обережність, то команда розуміє, що це (обстріл 2023 року — прим. ред.) сталося буквально поруч із ними, тому вони без вагань відразу проходять в укриття», — підсумувала Марія Литянська.
Попри всі труднощі, Одеський художній залишається місцем сили, де навіть під звуки генераторів і тривог продовжується збереження української культурної спадщини.
Джерело: odessa.online






