«росія українізувала Одесу»: Олег Кіпер про «проросійські» міста, ворожу пропаганду та підвищення національної свідомості жителів регіону
Неодноразово в інфопросторі, зокрема з початком повномасштабної війни, лунала теза про те, що «Одеса – російське місто». Однак, на думку начальника Одеської обласної військової адміністрації Олега Кіпера, одесити наразі активно доводять протилежне, а на українізацію мешканців регіону значним вплинули, як не дивно, самі росіяни. Про це посадовець зазначив під час
Дмитру Гордону.Олег Кіпер розповів, що попри постійні обстріли, жителі Одеського регіону залишаються та продовжують тут жити, зокрема розвивають підприємницьку діяльність та допомагають українській армії. При тому, що на початку повномасштабної війни охочих виїхати за кордон було дуже багато:
«Сьогодні вся Україна страждає, і Одеса не виняток… Головне те, що люди єднаються, що люди люблять та поважають як Україну, так і Одеський регіон – залишаються тут. Тому що якщо при перших обстрілах півтора року тому кордони були переповнені чергами, хтось намагався поїхати з Одеси – хто в Румунію, хтось в Молдову. А сьогодні ми бачимо – страх присутній у всіх, це нормально, це людський страх, але сьогодні люди залишаються, працюють, розвиваються, якийсь бізнес розвивають. Я їм за це дуже вдячний, тому що реально вони круті, вони намагаються щось робити: і заробляти, і допомагати і нам як владі, і Збройним Силам – бути постійно в процесі. Це дуже тонка межа, але люди дуже змінились. Дуже люди йдуть назустріч, підтримують, і ще більше напевно полюбили цей регіон», – каже начальник Одеської ОВА.
Під час розмови Дмитро Гордон зокрема згадав відому тезу про значну частку жителів Одещини, яка до повномасштабного вторгнення ставилася до росіян та рф з великою симпатією. Олег Кіпер не заперечив такого явища, пояснивши, що ймовірно ворог намагався розповсюджувати проросійську пропаганду ще задовго до повномасштабної війни:
«Ситуація дійсно мала місце, тому що давайте об’єктивно – ми всі дивились російські фільми, чимось захоплювались. А Одесу взагалі двісті років насаджували – «Ось ви такі, як і ми – ви кращі, ви не такі, як вся Україна – ви особливі. Можливо це ще тоді було частиною пропаганди, яка працювала першочергово для того, щоб Одеса вважалась російським містом.
Водночас посадовець зауважує, що російська збройна агресія певним чином об’єднала українців, вплинула на розвиток національної свідомості та прояв патріотизму:
«Що Харків, що Одеса, навіть у побуті є такий вислів: «Проросійське місто Харків стало набагато патріотичніше, ніж багато інших міст». І тут Одеса не виняток. Ти бачиш цю іскру в очах людей, які намагаються бути корисними, намагаються захищати це місто. Воно напевно додає якихось сил і можливостей. Тобі вже відповідають українською мовою практично у будь-якому магазині, у будь-якому місці, куди приходиш, ти сам розумієш, що постійно спілкуєшся українською мовою. Були напевно і частково створені умови – самими ж росіянами, аби люди перейшли на українську мову. Те, що росія українізувала Одесу – це 100%».
Зазначимо, що саме інтерв’ю на прохання Дмитра Гордона проводилося російською мовою – «для глядачів з-за кордону».
Підготувала Амєлія МИЙНОВА
Фото – ілюстративне