На базову загальну військову підготовку відправились перші юнаки з Одеси за «контрактом 18-24»

На базову загальну військову підготовку відправились перші юнаки з Одеси за «контрактом 18-24»

Цього року Міністерство оборони України запровадило «Контракт 18-24» — добровільну ініціативу для українців віком від 18 до 24 років, які готові приєднатися до Сил оборони на один рік. Як вже відомо, за укладання такого контракту передбачається грошова виплата у 1 млн грн. Наразі перші юнаки з Одеси, які підписали цей контракт, вже вирушили на базову загальну військову підготовку. Перед відправкою кореспонденти «Суспільне Одеса» розпитали у солдатів про обрані посади, мотивацію та очікування, передає видання «Південь сьогодні».

18-річний Максим розповів, що хотів приєднатись до війська ще з 16 років. Прикладом для хлопця став його вітчим, який також був військовослужбовцем:

«Ця можливість — шанс на мільйон, тому я її використав. Як скажуть диванні критики, як не було мільйона гривень — так ніхто не йшов, а тут з’явився — так пішли. Ну так от, мені 18 років виповнилось три місяці тому. У мене батько був стрілець-снайпер. Вітчим, але він мені вже як батько. Він з 14 року був в аеропорті, розказував про свої подвиги. Я змотивувався, захотів спробувати, дізнатися, зважив усі «так» і «ні», і вирішив».

Павло — 20-річний військовослужбовець. Він має дружину та дитину, однак ще з 2023 року намагався доєднатись до лав ЗСУ. Наразі чоловік підписав контракт на посаду гранатометника:

«У мене є жінка, у мене є дитина і я дивлюсь на те, що всі бояться. Вони ховаються, сидять там вдома, жінок відправляють на роботу. Я вважаю, що я чоловік, і це зовсім не норма, тому що я повинен стояти за свою родину. Тому що з’явилася така можливість. Мене не брали, мене не брали НГУ, і з ЗСУ мене теж не взяли. Зараз, коли ось цей контракт вийшов, я подумав, чому б мені не ризикнути й піти захищати свою державу».

23-річний Костянтин також вирушає на базову загальну військову підготовку. Серед його оточення на захисті країни вже стоять батько, усі друзі, а зараз долучитися до армії вирішив і сам хлопець:

 «У мене батько військовослужбовець. У мене всі мої друзі військовослужбовці. Тримала мене моя робота. Я з 18 років працюю. П’ять років в одній сфері. Страх все одно є. Він є і буде, мені здається. З чогось потрібно починати. Страх є, мені здається, він у всіх нас є. Не тільки у війську».

Начальник відділу рекрутингу 28 ОМБр Денис Швидкий зазначив, що упродовж всього контракту військові отримують мільйон гривень – окрім безпосередньої заробітної плати. Загалом ця сума з урахуванням заробітної плати складатиме понад два мільйони гривень:

«На першому етапі вони отримують 200 тисяч, це після підписання контракту, протягом трьох діб вони вже їх отримують. Після проходження базово-загальної військової підготовки вони отримують 400 тисяч. І вже протягом пів року, коли вони будуть виконувати бойові завдання, вони отримують ще півмільйона. У цей час вони ще отримують заробітну плату».

Раніше більш детально про самі виплати та умови розповідало видання «АрміяInform». Отже, як вже згадувалося, виплати передбачають три етапи: 200 тисяч гривень — на самому початку служби. 300 тисяч гривень — вже після проходження підготовки (45 днів загальної, 14 днів фахової та ще до 14 днів безпосередньо в підрозділі) та залучення до виконання бойових завдань. Тобто пів мільйона гривень можна отримати вже впродовж перших 2,5 місяці служби. Та 500 тисяч гривень — виплачуються в день виключення зі списків військової частини по закінченню цього контракту.

Однією з ключових умов для виплати третьої частини грошової допомоги є безпосередня участь в бойових діях впродовж 6 місяців. Якщо за якихось причин вийшло менше, виплата також буде меншою — вона розраховуватиметься пропорційно із розрахунку 1/6 від 500000 гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях сумарно обчислених. За такою ж формулою рахуватиметься виплата, якщо під час служби буде скасовано воєнний стан і просто не буде фізичної можливості виконати умову про участь в бойових діях. Якщо ж контракт буде розірвано достроково за станом здоров’я (через поранення, або хвороби, пов’язані із захистом Батьківщини), або строк контракту закінчиться, але через хворобу чи поранення доброволець не зможе виконати умову про безпосередню участь в бойових діях впродовж 6 місяців, він все одно отримає третю частину виплати в повному обсязі.

Якщо ж військовослужбовець систематично не виконуватиме умови контракту, то йому не лише не виплатять третю частину допомоги, але й доведеться повернути раніше отримані 200 та 300 тисяч гривень.

Також, як додав Денис Швидкий, цей контракт не передбачає таких посад, як БпЛА, артилерія чи танкісти:

«Зараз у нас вибір невеликий по цьому контракту. Це стрілець, стрілець-санітар, гранатометник, помічник гранатометника, розвідник і помічник розвідника. Зараз це найпотрібніші вакансії. І як ми закриємо якусь частку цих вакансій, ми вже будемо набирати інші посади».

Охочих підписати контракт консультують у телефонному режимі щодо посад. Надалі проходить профорієнтація. Також обрану посаду можна змінити під час служби.

Підготувала Амєлія МИЙНОВА
Фото – Суспальне Одеса



Загрузка...