На узбережжі Одещини збирають мазут: еколог проводить експеримент з його зразками

На узбережжі Одещини збирають мазут: еколог проводить експеримент з його зразками

Протягом останніх трьох днів працівники Національного природного парку «Тузлівські лимани» обстежували узбережжя Чорного моря в межах установи для виявлення забруднених мазутом ділянок. Про це на своїй сторінці в Фейсбук розповів еколог Іван Русєв.

За цей час було обстежено майже 40 кілометрів піщаного пересипу. У межах нацпарку знайдено одну ділянку протяжністю 200 метрів та шириною 30-70 сантиметрів, на який виявлено свіжевикинутий – якраз у неділю – мазут дрібних фракцій (3-4 мм).

Відібрані проби відправлено на дослідження в Одесу в приватну професійну лабораторію Владислава Балінського.

«Увесь мазут вагою до 4 кг зібрано нами з пересипу. Зараз у нацпарку на узбережжі мазуту немає, але немає і жодних гарантій того, що його море знову завтра не викине, оскільки мільйони дрібних фракцій ще дрейфує в водах Північно-Західної частини Чорного моря. Потрібні ресурси для того щоб оперативно виявляти, терміново збирати і знищувати цю загрозу, а у нацпарку їх просто немає. Неподалік море також викинуло рідкісного птаха (Червона книга України) в мазуті – червоношию гагару, яку хвилями знову винесло в море», – додав Іван Русєв.

У відео на своїй сторінці Владислав Балінський показав дослідні зразки та додав, що знайдено їх було навпроти Катранки. За словами еколога, мазут до берегів Одещини дійшов у майже незміненому вигляді. Тобто він має дуже мало сторонніх вкраплень. Це свідчить про те, що мазут мігрував в товщі води. Еколог каже, що краще було б навпаки, тобто, якщо б це були окатиші з піском та мушлями, бо це вже є перший етап «переробки» забруднюючої речовини.

Такі нашарування з мазуту, який є досить рідким та активно випаровується, на думку Владислава Балінського, зараз скоріш за все перебувають в товщі води навпроти дельти Дніпра в районі Очакова. Влітку, під час підвищення температури, вони постійно потраплятимуть з течією до Одеської затоки.

«На фоні величезного антропогенного навантаження на фоні Каховської трагедії … це дуже загрозливий стан», – зазначає еколог.

Зараз вчений проводить експеримент з використанням зразків знайденого на узбережжі в нацпарку мазуту. Для цього він використовує два маленькі акваріуми з креветками – один дослідний та один контрольний. Про результати цього дослідження, в якому імітуватимуться природні умови, стане відомо пізніше.

Також Владислав Балінський розповів, що, мазут розповсюджується далі, і, враховуючи напрямок течій у Чорному морі зараз, є вірогідність, що він «проскочить» Румунію та опиниться на берегах Туреччини.

Підготувала Діана ГЕРГІНОВА

Джерело: Південь сьогодні



Загрузка...