19 січня: церковне свято сьогодні в Україні, що цього дня краще відкласти на завтра
19 січня за новим церковним календарем православні згадують преподобного Макарія Великого, Єгипетського, преподобного Макарія, пісника Києво-Печерського, преподобного Макарія Печерського, диякона, а також преподобного Лаврентія Чернігівського. Розповідаємо про традиції, прикмети та заборони цієї дати і яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
- Яке церковне свято 19 січня за старим стилем
- Про що говорять прикмети на 19 січня
- Що не можна робити сьогодні
- Що можна робити 19 січня
- Хто відзначає день ангела 19 січня
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 19 січня (1 лютого за старим стилем) - день пам'яті Макарія Великого, Єгипетського, відомого як автора безлічі духовних бесід і молитов. Також цього дня згадують українських святих - преподобного Макарія, постника Києво-Печерського, преподобного Макарія Печерського, диякона, а також преподобного Лаврентія Чернігівського.
Макарій Великий народився в Єгипті, в IV столітті. Його батьки були благочестивими людьми, сина виховали в християнській вірі. Макарій рано одружився, але й рано овдовів, а незабаром померли і його батьки. Тоді Макарій вирішив присвятити життя служінню Богу.
Він пішов у пустелю і жив там у різних старців-пустельників, переймаючи їхній досвід. Довгий час Макарій був учнем преподобного Антонія Великого. За переказами, після його смерті Макарію дістався посох, а разом із ним немовби перейшла і частина духовної сили.
За духовні подвиги Макарія прозвали "юнаком старцем" - у свої 30 років він був уже досвідченим ченцем і при цьому дуже смиренною людиною. За розповідями, одного разу біля дверей своєї келії він застав злодія, який навантажував на осла скромне майно Макарія. Преподобний допоміг злодієві все навантажити і відпустив, сказавши потім: "Ми нічого не принесли в цей світ - нічого не можемо і забрати звідси".
У 40 років Макарій став священиком і настоятелем ченців у Скитській пустелі. Преподобний мав дар чудотворення і зціляв людей від важких хвороб, а одного разу навіть воскресив мертвого. Під час правління імператора Валента Макарія заслали на острів до язичників. Але там він зцілив дочку жерця, і язичники прийняли християнство.
Помер Макарій у монастирі, який сам же й побудував. Після себе преподобний залишив понад 50 бесід, 7 настанов і 2 послання.
Яке церковне свято 19 січня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - Хрещення Господнє.
Про що говорять прикмети на 19 січня
19 січня за старих часів намагалися зрозуміти, якою буде весна і стежили за прикметами погоди:
- сонячний день і капіж - весна буде ранньою;
- заметіль почалася - на Масничному тижні теж замете;
- небо в зірках - зима затяжною буде;
- мороз вдарив - до теплого і погожого літа.
У народі 19 січня - свято Макарів день, також його називають Макар-весновказівник, тобто, який Макар - така і весна.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 19 січня не можна злитися і бажати зла, мстити, відмовляти в допомозі, лаятися, лихословити, засуджувати і пліткувати. Церква засуджує лінь, ненависть, заздрість, жадібність.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: займатися важкою фізичною працею, стригтися - вважається, що можна відрізати удачу, а також вдягати чорне, щоб не привернути в життя смуток і печаль. У народі кажуть, що важку роботу цього дня краще відкласти на інший день, інакше "Як пахав на Макара, так і весь рік доведеться".
Що можна робити 19 січня
У православне свято сьогодні звертаються до святого Макарія Великого, як до заступника перед Богом - моляться за здоров'я хворих, оскільки святий за життя зцілював людей, а також просять допомоги в сімейних справах.
Макарів день вважається вдалим для лікування зубів. 19 січня заведено ходити одне до одного в гості, збиратися сім'ями. Помічено, що в ніч на Макарія сняться віщі сни, які не можна розповідати.
Хто відзначає день ангела 19 січня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Макар, Петро, Антон, Микола, Федір, Марк, Арсеній, Юхим.
За старим стилем день ангела у Тетяни, Уляни, Христини, Івана, Яна.