2 листопада: церковне свято сьогодні, кого поминають цього дня
2 листопада за новим церковним календарем згадують святих Акіндіна, Пігасія, Анемподиста і з ними семи тисяч мучеників. Також цього дня - Михайлівська батьківська субота.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 2 листопада за новим церковним календарем (15 листопада за старим) - день пам'яті святих Акиндина, Пигасія, Анемподиста і з ними семи тисяч мучеників, які загинули за віру в Христа.
Акиндин, Пигасій, Анемподист жили в IV столітті і були придворними перського царя Сапора Другого.
Чоловіки таємно сповідували християнство, бо в ті часи християн переслідували. Але на наближених царя донесли і всіх викликали їх на суд. Усі троє визнали, що вірять у Христа, тож їх засудили до тортур. За переказами, сам цар у цей час почав богохульствувати, і один із мучеників, не бажаючи чути це, вигукнув: "Нехай будуть безмовні твої вуста!" Тієї ж миті цар онімів. Правитель просто збожеволів від цього, рвав на собі волосся, зірвав мантію, але заговорити не міг. Тоді Акиндин пожалів його і позбавив від німоти ім'ям Господнім. Але цар вважав це чаклунством і наказав катувати чоловіків вогнем. Вони, як і попередні, не увінчалися успіхом - пішов дощ і все загасив. Багато хто з народу, зокрема й мати царя, бачачи це, увірували в Христа. Святі закликали тих, хто увірував, прийняти хрещення цим дощем. Тоді цар оголосив, що мучеників стратять, але дозволять поховати.
Разом зі святими загинули також 7 тис. християн, які прославили Христа, зокрема й мати царя Сапора Другого.
Яке церковне свято 2 листопада за старим стилем
Православне свято сьогодні за старим стилем - день пам'яті великомученика Артемія Антіохійського.
Про що говорять прикмети на 2 листопада
За прикметами дня можна судити, якою будуть погода найближчим часом і врожай наступного року:
- сніг випав на суху землю - буде тепло;
- іній на деревах - до неврожаю зернових;
- галки влаштували пташиний "базар" - погода найближчим часом буде гарною;
- модрина скинула голки - чекай снігу.
У народі день 2 листопада прозвали Акиндин і Пигасій, Житниця. За старих часів цього дня обминали льон і коноплі, а також сушили в стодолах зерно. Дні з цього часу стають дедалі коротшими, а ночі - дедалі довшими, клопоти по господарству переносять до хати.
Що не можна робити сьогодні, 2 листопада
У церковне свято 2 листопада, як і в інший день, церква не схвалює лихослів'я, сварок, пліток, осуду, наклепу, а також жадібності та заздрості. Не можна відмовляти в допомозі тим, хто просить про неї.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: лаятися, лінуватися, залишати без нагляду вогонь - може статися пожежа. Також не радять вирушати в далеку дорогу і давати гроші в борг - краще перенести це на інший день.
Що можна робити 2 листопада
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святих Акиндина і Пигасія, яких вважають покровителями житниць і приборкувачами вогню. У святих просять про захист врожаю і будинку від вогню.
2 листопада, напередодні Собору Архістратига Михаїла (8 листопада за новим стилем), проходить Михайлівська батьківська субота. Її немає в церковному календарі, але день вважається поминальним. Традиційно на Михайлівську суботу йдуть до церкви, щоб помолитися за померлих близьких, несуть "панахиду" і відвідують кладовища.
У народі вважається, що сьогодні до заходу сонця потрібно попросити вибачення у тих, кого могли образити - тоді з життя піде багато проблем.
Хто відзначає день ангела 2 листопада
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Костянтин, Домініка, Альберт, Леопольд, Маркіян.
За старим стилем день ангела в Артемія, Олександра, Федора, Михайла, Ірини, Павла, Леоніда, Герасима, Германа, Миколи, Петра, Івана.