Аграрій з півдня Одещини розповів про стан виноградників після аномальної спеки
У селі Дмитрівка Городненської громади Болградського району фермери Микола Федоров та його брат Віктор Ташогло вже сьомий рік вирощують сортовий виноград. Раніше аграрій розповідав, що коли закуповували виноградники, мрії були у родини скромні – жити вдома сім’ями та не виїжджати на заробітки за кордон. Про те, як почувають себе виноградники цього року – у аномально спекотне літо, Микола Федоров розповів журналістці інформаційної агенції «Юг.Today».
Вже неодноразово згадувалось, що цьогоріч вкрай спекотна погода та відносно невелика кількість опадів ускладнила ситуацію на багатьох господарствах району. Особливо страждало рослинництво – під час надвисоких температур, та, на додачу, в умовах активізації шкідників. Проте деякі культури на Одещині почувають себе навпаки добре. Наприклад, нещодавно ми розповідали про лаванду, якій до вподоби сонячна погода та відсутність опадів. За словами Миколи Федорова, виноград також полюбляє високі температури, сонце та відсутність дощу. На питання щодо нестачі вологи аграрій пояснює, що корені винограду йдуть глибоко у землю: до шести метрів, де й знаходять необхідну кількість вологи. А ось з проблемою активізації шкідників також стикалися, однак вдало їх побороли.
Цього року врожай очікують навіть більше, ніж торік, адже з кожним роком молоді виноградники приносять фермерам все більше ягоди. Зокрема до минулоріч згаданих сортів столового винограду «Лівія», «Кишмиш», «Велес», «Аркадія», «Кодрянка», «Сенсація» та інші, додали ще чотири американських сорти. Микола Федоров зазначає, що спочатку вони брали по 50-100 саджанців та випробовували їх 5-6 років на невеликій площі, і за успішного результату, висаджували вже півтора-два гектари. Усього виноградники у господарстві зараз мають на площі 12 гектарів.
Окрім того, у поточному році аграрії вперше висаджували персики -4 гектари. Їх вже фермери ціле літо поливали, використовуючи трактор та бочку. Перший врожай персиків очікують приблизно у 2026 році. Також у господарстві заклали 16 гектарів під мигдаль, і вже наприкінці серпня планують його прививати на персик.
Цього року до Спаса свою продукцію розвозять по різних куточках України: у Львів, Тернопіль, Рівне, звісно, що й в Одесу, а загалом продають по всій країні. Як раніше ділився аграрій, 90% продукції продавалося через Інтернет. Наразі Миколи Федоров зізнається – у поточному році навіть не оприлюднювали оголошення, адже постійних покупців вже вистачає. Тож, для виноградарів це спекотне літо попередньо виявилося досить вдалим.
Нагадаємо, ще рік тому фермерам-початківцям Микола Федоров щиро рекомендував займатися саме виноградарством та садівництвом, запевняючи, що на території Бессарабії це найзатребуваніші напрямки. Свої слова аграрій підтверджує і зараз – після періоду аномальної спеки.
Амєлія МИЙНОВА
Фото – надав Микола Федоров