Одеські медики розповіли про отруйних павуків, яких можна зустріти у регіоні, та як діяти при укусі

Одеські медики розповіли про отруйних павуків, яких можна зустріти у регіоні, та як діяти при укусі

Раніше ми вже розповідали про такого небезпечного павука, як каракурт, якого можна зустріти в Україні, зокрема – на Одещині. Про отруйних павуків, яких можна зустріти у нашому регіоні, які є ризики та як слід поводитись, детальніше розповіли фахівці Одеського обласного центру контролю та профiлактики хвороб, передає інформаційна агенція «Юг.Today».

Про укус павука можуть свідчити одна або дві крапки на шкірі, біль, набряк, нудота, симптоми отруєння. Якщо вас вкусив павук, медики рекомендують в першу чергу не панікувати та пити багато води, а місце укусу промити чистою водою з мильним розчином. Також радять випити антигістамінний та протизапальний препарати й звернутися до лікаря. 

Фахівці наголошують, що якщо ви вважаєте, що вас вкусив каракурт – необхідно якомога швидше звернутися до центрів екстреної медицини, які зазвичай мають протиотруту. Адже отрута каракурта нейротоксична, впливає на дихання і роботу серця, і якщо не звернутися до лікаря, наслідки укусу можуть загрожувати життю. Зауважується, що алергія може загрожувати набряком Квінке.

Зрештою, рекомендовано показати рану лікарю для профілактики, щоб виключити ризик правця. Самі павуки не передають правець, але зараження правцем може відбуватися при укусі будь-яких тварин. Через відкриту рану можуть потрапити спори бактерій роду Clostridium. Тому бажано, щоб лікар оглянув і визначив, чи потрібно протиправцевий анатоксин, чи потрібно ввести імуноглобулін.

Фахівці не радять: прикладати лід, пити марганцівку, мазати укус пантенолом чи використовувати народні методи. Також не рекомендують самостійно нагрівати місце укусу.

«Але в першу чергу варто бути обачними, оглядати взуття, одягати легкий світлий закритий одяг, намагайтесь уникати відвідування місць перебування павуків», – підсумували медики.

Серед небезпечних для людей павуків в Одеському обласному центрі контролю та профiлактики хвороб зазначили каракурта, тарантула та жовтосумого павука.

Жовтосумий павук не плете сіток і живе у траві. Тіло павука жовте, а хеліцери – чорні. Кожного літа медики стикаються з двома-трьома випадками укусів цього павука. Хоч його отрута не вважається небезпечною для людини, фахівці зауважують, що отримати правильне лікування при укусі важливо, адже це може спричинити алергічну реакцію. Місце укусу може напухнути, а отрута може спровокувати високу температуру.

Тарантул – найбільший павук в українській фауні. Вони можуть зустрітися людині у полі, на городі, пасовищі, узбіччі дороги. Вони риють в землі нірки, іноді до метра в глибину, які вистилають павутиною. Як і інші павуки, тарантули не нападають першими, але якщо їх зачепити – можуть вкусити, захищаючи себе чи потомство. Укус тарантула можна порівняти з укусом бджоли. Він не є смертельно небезпечним для людини, але може загрожувати алергічною реакцією.

Каракурт – один з найотрутніших павуків, єдиний вид в Україні, який може завдати серйозної шкоди здоров’ю. Чорні павуки з круглим тілом, розміри яких можуть сягати 2 см. У самців – характерний малюнок з червоних плям, оточених білим. Під час шлюбного періоду самиці також можуть мати на тілі червоні плями, які потім зникають. Цей вид не любить дуже сухі та спекотні місця – мешкає на узбережжях, у низинах, біля бур’янів і трави. Він може опинитися навіть на городі, якщо після поливу утворилося вологе середовище.

Укус каракурта болісний. Зазвичай людина відчуває дію отрути за 15-30 хвилин, протягом першої години біль віддає в кінцівки, або в живіт. Може з’явитись пітливість, нудота, підвищена температура, ускладнене дихання, біль у м’язах, головний біль, судоми. Нагадаємо, в Україні поширений один вид роду, який зустрічається в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Донецькій, Луганській областях та в Криму. Укус каракурта у 50 разів отруйніший, ніж укус тарантула. Цьогоріч при більш детальному обстеженні території науковці Національного природного парку «Тузлівські лимани» зафіксували, що місцями в прибережній захисній смузі Малошаганського та Джантшейського лиманів на одному квадратному метрі можна побачити 2-3 самиці чорної вдови. Детальніше про цей вид– за посиланням.

Підготувала Амєлія МИЙНОВА

Фото – ілюстративні, останні дві – Олександр Бронсков, з допису нацпарку «Тузлівські лимани»



Загрузка...